8. November 2015

Aktuality


Koniec školského roka v Stružielke

V utorok 21.júna sa stretli Stružielkari v tomto školskom roku naposledy. Mesto Čadca im pripravilo príjemné popoludnie v galérii a ako darček im okrem malého pohostenia venovalo bábkové divadielko. Primátor mesta Ing. Milan Gura sa prihovoril deťom a osobne poďakoval lektorom Stružielky za ich záslužnú prácu. Predsedníčka Stružielky Simona Melicherová odovzdala pánovi primátorovi, Katke Šulganovej i zástupcom Rotary klubu Žilina obrázok, ktorý nakreslili deti zo Stružielky ako vďaku za pomoc a podporu počas celého roka. Posledné stružielkovské stretnutie bolo dôstojné a príjemné zároveň. Samotné deti priniesli svojim lektorkám kvietok, poďakovali za pomoc a starostlivosť. Lúčenie na prázdniny sprevádzali úprimné objatia i slzičky v očiach. Prvý rok práce OZ Stružielka úspešne skončil a veríme, že vďaka pomoci a podpore mnohých dobrých ľudí bude svoje poslanie plniť naďalej.

Fotografie

Bezpečne aj s hendikepom

V sobotu 18.júna 2016 sa Stružielkari vybrali na celodenný výlet do Martina. Vďaka Nadačnému fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis sa podarilo spojiť tri inštitúcie a vytvoriť úžasnú integráciu zdravých a postihnutých detí.

Stružielkari, žiaci ZŠ J. A.Komenského Čadca a deti navštevujúce OZ LEPORELO v Martine spoločne poznávali Turiec prostredníctvom výchovno-vzdelávacieho a poznávacieho dňa. Ich prvá zastávka bola na dopravnom ihrisku v Martine, kde sa oboznámili so základnými pravidlami cestnej premávky prostredníctvom výkladu a prezentácie. Priamo na dopravnom ihrisku si mohli teoretické poznatky vyskúšať jazdou na štvorkolkách i kolobežkách. Stali sa priamymi účastníkmi cestnej premávky na križovatkách doplnených semaformi. Najmä pre deti zo Stružielky to bol neskutočný zážitok, veď mnohé z nich sa vozili na kolobežkách po prvýkrát v živote a mali z toho veľkú radosť.

Po výdatnom obede ich cesta pokračovala do skanzenu v Martine. Spoločne si prezreli staré domčeky z Kysúc, Liptova, Turca i Oravy. Poobzerali si starú školu, vozovňu, kostol, zvonice i starodávny obchod. Krásne počasie dodalo celému dňu príjemnú náladu a všetci odchádzali domov síce unavení, no plní krásnych zážitkov.

V mene Stružielky chceme poďakovať Nadačnému fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis, ZŠ J.A.Komenského v Čadci i občianskemu združeniu Leporelo z Martina za pomoc a realizáciu projektu. Celé podujatie sprevádzala dobrá nálada, priateľstvo i tolerancia zdravých a handicapovaných detí, čo najmä deťom zo Stružielky pomohlo aspoň na chvíľu vybočiť z bežného stereotypu a zažiť krásne chvíle. Projekt Bezpečne aj s hendikepom naplnil svoje poslanie.

Fotografie

Stružielkari sa vybrali do Terchovej

Krásny týždeň v hoteli Boboty v Terchovej prežili deti zo Stružielky na letnom tábore spolu s kamarátmi z Múzickej školy v Ostrave.

23.ročník Letného tábora Rotary Stružielka sa uskutočnil v nádhernom prostredí Malej Fatry. Vďaka Rotary klubom Žilina i Ostrava, Žilinskému samosprávnemu kraju, mestu Čadca a mnohým prajným sponzorom mohli postihnuté deti stráviť nezabudnuteľné chvíle v lone čistej prírody. Putovali po stopách legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka a oboznamovali sa s jeho rodným krajom. Navštívili múzeum Jánošíka, obzreli si jeho sochu i vyrezávaný betlehem v kostole. Vláčik Terchováčik ich previezol krajinou a folklórny súbor Terchovček im počas svojho vystúpenia ukázal pôvodné ľudové kroje a zaspieval terchovské piesne. Malí heligonkári predviedli svoje majstrovstvo a potešili deti ľudovými piesňami z Terchovej. Nádherné počasie, krajina pod Rozsutcom i úžasná patria táborníkov vytvorila príjemnú atmosféru tábora, ktorá bola cítiť i pri záverečnom vystúpení pre rodičov a hostí. Počas tábora vznikli nové priateľstvá, nové piesne a zážitky, vytvorilo sa nádherné divadelné predstavenie a pomohlo sa mnohým, ktorí to v živote nemajú jednoduché.

Fotografie
Video
Letný tábor podporili

Miška Rečičárová v Opave vyspievala bronzového slávika

V stredu 11.mája 2016 sa v kostole svätého Václava v Opave uskutočnil VIII. ročník speváckej súťaže pre hendikepovaných ľudí pod názvom ” Začarovaná pesnička. Organizátorom tohto krásneho podujatia bol Rotary klub Opava, ktorého členovia pripravili pre účinkujúcich i hostí veľmi príjemné popoludnie, plné emócií a dojímavých momentov. Stružielku a zároveň celé Slovensko reprezentovala Michaela Rečičárová, ktorá získala v kategórii do 12 rokov krásne 3. miesto. Srdečne jej blahoželáme!

Fotografie
Video

Ukáž, čo vieš!

Ďalšie vydarené utorkové popoludnie v Stružielke je za nami. Každé dieťa podľa svojich možností a schopností ukázalo, čo dokáže, čo ho baví a napĺňa. Milanko priniesol pre Stružielku vlastnoručne vyrezané drevené srdiečko, jedna Zuzka napiekla koláče a tá druhá zase ukázala svoje výšivky. Danka nakreslila pre všetkých kamarátov pekný obrázok.Ostatné deti spievali, recitovali, tancovali, hrali pantomímu, i divadlo. Bolo nám spolu veselo a príjemne sme sa zabavili.

Fotografie

Stružielčatá vystavujú v Krakove

Aj tento rok putovali výtvarné práce detí zo Stružielky do Krakova. Boli vytvárané rôznymi technikami a vypovedajú o čistom vnútornom svete detí, ich pocitoch a nálade. Uvidíme, či sa budú páčiť i porote a podarí sa nám na súťaži získať nejakú peknú cenu. Držte nám palce!

Fotografie

Stružielka na Rotary konferencii v Ostrave

Michaela Rečičárová zo Stružielky vystúpila v galaprograme na Dištriktnej konferencii Rotary v Ostrave. V kysuckom svadobnom kroji zaspievala slovenské ľudové pesničky. V galaprograme vystúpili aj poslucháči a absolventi Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě, vrátane Martina Chodúra, víťaza súťaže Česko Slovenská Superstar.
Na konferencii bol za dlhoročnú prácu pre Stružielku ocenený aj Janko Ďurica, ktorý si z rúk Vladimíra Adámka, guvernéra Rotary dištriktu Česko a Slovensko, prevzal najvyššie rotariánske vyznamenanie, Paul Harris Fellow. Predsedníčka Stružielka o.z. Simona Melicherová odovzdala Vladimírovi Adámkovi pozdrav a obrázok od detí zo Stružielky.

Fotografie

Primátor mesta Čadca navštívil Stružielku

Na návštevu do Stružielky zavítal čadčiansky primátor Milan Gura, ktorý so sebou priniesol milý darček. Deťom venoval okrem veľkonočných zajačikov a vajíčok aj šesť nových bicyklov, ktoré si hneď mohli vyskúšať.

Bicykle sa mestu podarilo získať vďaka občanom mesta. Firma, ktorá prevádzkuje kontajnery so šatstvom, promtne zareagovala na žiadosť mesta Čadca a podporila projekt, vďaka ktorým bolo deväť bicyklov na svete. Šesť z nich získa práve OZ Stružielka.

Fotografie

Úspešná výtvarníčka zo Stružielky

Pavla Šimašková v rámci výtvarnej tvorby na Stružielke namaľovala zážitok z Vianoc. Jej práca bola ocenená vo výtvarnej súťaži Moje Vianoce, ktorú organizovala Galéria Čadca. Garantom ako aj hlavným porotcom bol ilustrátor Vladimír Král.
Kysucká knižnica Čadca organizovala výtvarnú súťaž „ Ilustrujem obľúbenú knižku“ do ktorej sa zapojili aj deti zo Stružielky. Za svoju ilustráciu rozprávky získala ocenenie aj naša Pavla.

Fotografia

Veľkonočné tvorivé dielne

V utorok 22. marca sme pre deti pripravili tvorivé dielne. Spolu s mamičkami si zdobili vajíčka a vytvárali symbolické predmety, ktoré sú spojené s Veľkou nocou.

Fotografie

Podporte nás z 2% daní

Ako na to?

Príď medzi nás do Stružielky

• Ak sa niekedy cítiš sama, sám, ak ti príroda nedopriala plnohodnotný fyzický či psychický vývoj, nebuď smutná, smutný, netráp sa a PRÍĎ MEDZI NÁS. Príď DO STRUŽIELKY. Viac informácií

Tvorivé dielne pre mamičky

• Novinkou v Stružielke sú aj tvorivé popoludnia pre mamičky Stružielkárov. Alenka Žabková spolu s mamičkami raz v mesiaci strávi spoločné popoludnie, pri ktorom ukážu svoju šikovnosť, zručnosť, nápaditosť a kreativitu. Navzájom si vymenia skúsenosti, porozprávajú o svojich problémoch a zabudnú na starosti, ktoré ich sprevádzajú pri výchove ich hendikepovaných detí. Keďže sa blížia veľkonočné sviatky, na spoločnom stretnutí vymýšľali vzorky a ozdobovali kraslice mnohými netradičnými technikami.

Fotografie

Rotariáni podporili Stružielku na benefičnom plese

• Benefičný ples Rotary klubu Žilina už tradične plní vzácne poslanie. Benefícia z plesu putuje na jeho tri hlavné projekty – Nadáciu Krajina harmónie, Stružielku a Autistickú školu. Predsedníčka občianskeho združenia Simona Melicherová prevzala od prezidenta klubu pána Antonína Pospíšila šek, z ktorého suma bude použitá na letný tábor pre postihnuté deti. Členovia OZ Stružielka veľmi pekne ďakujú za pomoc a podporu.

Fotografie

Stružielkovský karneval

• Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Počas fašiangov všade prevláda veselá zábava, konajú sa karnevaly, plesy a oslavy. Aj u nás v Stružielke bolo veselo. Deň pred Popolcovou stredou sa deti spolu so svojimi lektormi zabávali na karnevale vo vlastnoručne vyrobených maskách. Stružielkovský karneval sa deťom veľmi páčil a veríme, že sa stane krásnou tradíciou aj v ďalších rokoch.

Fotografie

Spoznávame zaujímavé profesie

• V utorok 2. februára  k nám na Stružielku zavítal náš priateľ, člen Rotary klubu Žilina, pán Karol Herian. Je odborník na správnu výživu a výrobu syrov, ktorý nám veľmi pútavo porozprával o svojej profesii.  Už vieme, ako sa syry vyrábajú, uskladňujú  a akú majú pre človeka výživovú hodnotu. Po krátkej prednáške  nasledovala malá ochutnávka rôznych druhov syrov.

Za príjemne strávené popoludnie pánovi Herianovi ďakujeme a veríme, že nás v budúcnosti opäť navštívi.

• Fotografie

Z našich dielní

• Dramatizácia patrí k obľúbeným aktivitám našich detí. Aspoň na  chvíľu sa môžu  preniesť do sveta, kde ich nič netrápi.

Keď sa spojí hudba s pohybom je z toho skutočná zábava.

• Fotografie

ZŠ Podzávoz-Čadca podporila Stružielku

• Žiaci zo ZŠ Podzávoz- Čadca sa spolu so svojimi pedagógmi rozhodli venovať výťažok získaný z vianočnej burzy na ich škole deťom zo Stružielky.

Veľmi pekne ďakujeme za ich podporu a otvorené srdiečka.

Cvičíme pre zdravie

• Ďalšou novou aktivitou pre deti zo Stružielky bolo cvičenie pre zdravie.  Jednotlivé cviky, ktoré deti vykonávali pod dohľadom rehabilitačnej sestry boli  zamerané na správne držanie tela, správne sedenie a uvoľnenie krčnej chrbtice. Deti cvičili s veľkou chuťou a nadšením.

V mene všetkých detí ďakujeme rehabilitačnej sestre Silvii Kubištovej  za príjemne strávené popoludnie. Veríme, že sa s našimi deťmi opäť stretne na letnom tábore.

• Fotografie

Ďakujeme za 1 592 eur pre Stružielku

Viac informácií

Stružielkári navštívili vianočné trhy v Žiline

Viac informácií

Vianočná benefícia pre Stružielku

• Verejná zbierka na podporu činnosti zdravotne postihnutých detí a mládeže. Viac informácií

Vianočné tvorivé dielne

• Vianočne naladené popoludnie podfarbené koledami, prevoňané čerstvými oblátkami a medovníkmi malo neskutočné čaro. Viac informácií

Od Martina Do Troch Kráľov

• Program pre rodičov a priateľov Stružielky “Od Martina do Troch kráľov”

Pozvánka

Šarkaniáda 2015

• Jesennú časť Stružielky uzatvorila Šarkaniáda. Spoločné popoludnie detí, rodičov a lektorov bolo venované výrobe šarkanov. Pozrite, nie sú krásne? Fotky zo šarkaniády

Stružielka otvára nový školský rok 2015/2016

• Stružielka otvára nový školský rok 2015/2016. Viac informácií

Občianske združenie Stružielka

• Stružielka sa pretransformovala a ďalej bude pôsobiť už ako občianske združenie. Viac informácií